Włodzimierz Pawlak

Włodzimierz Pawlak


Włodzimierz Pawlak jest malarzem tego gatunku, którego przedstawiciele są zarazem poetami; obrazy tego artysty poddają się równocześnie oglądowi i czytaniu. Pomiędzy artystami tej samej generacji zjawisko to bywa nieraz spotykane. Pawlak był współzałożycielem i aktywnym członkiem Gruppy, zespołu sześciu malarzy, którzy wspólnie czynni byli przez lat 10 (1982-1992).

Włodzimierz Pawlak angażował się też w bardzo różnorakie, inne niż malarskie zajęcia i przejawiał różnorodne zainteresowania: sportowe, motoryzacyjne, pedagogiczne, z obszaru krytyki i refleksji odnośnie sztuki. Jest koneserem rozmaitych smaków życia, jednym z jego żywiołów jest śpiew, karmi siebie i otoczenie paradoksami, błyskotliwym humorem, emanuje niezależnością bliską anarchii, prowokuje, przestrasza, ambarasuje... .

Malarstwo Pawlaka to zazwyczaj grubo malowane olejną farbą obrazy o ograniczonej palecie, często występują w tworzonych przezeń wyobrażeniach rytmiczne powtórzenia (cykle: „Dzienniki”, „Flagi”), także obecny w nich jest pierwiastek losowy, element gry (wystawiane w 2018/19 roku w Galerii Muzalewska „Gry wojenne”). Obrazy Pawlaka cechują się głębią, tak w sferze przedstawienia, jak i samego malowidła. Przy wrażeniu swobody gestu w istocie stanowią one owoc perfekcjonizmu malarskiego rzemiosła oraz gruntownego namysłu. Artysta czasem wykonuje obiekty przestrzenne, zazwyczaj powiązane z jego malowaniem. Sprawia on wrażenie roztargnionego. W istocie jest bardzo skupiony i cechuje się uważnością.


Katalog 2018 (PDF)