Michael Kidner
Michael Kidner (1917 – 2009)
Malarz, rysownik, twórca obiektów związany z nurtem sztuki racjonalistycznej, systemowej, sztuki dociekliwej. Studiował historię i antropologię w Cambridge University, potem sztuki piękne w licznych szkołach. Zajmowała go fizjologia percepcji, nauka o kolorach, matematyka, fizyka, teoria chaosu czy kosmologia. Stosował w swym myśleniu i pracy przenośnie, skróty, paradoksy, całe postępowanie artysty oparte było w głównej mierze na intuicji i bezpośrednim doświadczeniu, a zwłaszcza na wsłuchiwaniu się w uczucia. Zajmował go zarówno porządek i jego obrazowanie, jak i zakłócenia ładu i artystyczny tego wyraz, równowaga i jej zachwianie. W latach 60. związany był z grupą artystyczną Systems. Pionier Op-Art. Pierwszą wystawę miał w St. Hilda’s College, Oxford University. Był pedagogiem, Członkiem Royal Academy of Arts w Londynie.
W roku 1985 odbyła się retrospektywa jego dorobku w Muzeum Sztuki w Łodzi (miał później wystawy także m. in. w Krzysztoforach w Krakowie, w Muzeum Narodowym we Wrocławiu); w Galerii Muzalewska w Poznaniu w 2006 roku – miała miejsce ekspozycja Kreacjonizm?, a w Galerii Foksal w Warszawie w 2007 – wystawa Zakłócona równowaga.
W Europie i w USA dzieła Kidnera wchodzą w skład najbardziej znaczących kolekcji, m.in.: Tate w Londynie, Moderna Museet w Sztokholmie, Gulbenkian Foundation w Lizbonie, The Henry Moore Sculpture Trust, Victoria & Albert Museum w Londynie, MoMA w Nowym Jorku i w prywatnych zbiorach. W Polsce jego prace znajdują się m.in. w kolekcji Muzeum Sztuki w Łodzi, Muzeum Narodowego we Wrocławiu czy Muzeum Architektury we Wrocławiu, a także w zbiorach prywatnych.