Agata Agatowska

Agata Agatowska (1976)


Studiowała rzeźbę na Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu. Dyplom magisterski obroniła w 2001 roku. Edukację artystyczną w zakresie rzeźby i scenografii kontynuowała w Niemczech w Kunstakademie Düsseldorf. W 2012 roku otrzymała dyplom niemieckiej uczelni, a następnie obroniła doktorat na Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu. W latach 2002–2006 współpracowała z Velvets Theater w Wiesbaden, jako aktorka pantomimy. Za swoją twórczość artystka otrzymała wiele nagród, między innymi nagrodę Darmstädter Sezession, w Darmstadt w Niemczech oraz Grand Prix na 5. Biennale Sztuki Młodych Rybie Oko w Słupsku (obie w 2008 roku). W 2013 roku została uhonorowana Wyróżnieniem Miasta Oświęcim w Dziedzinie Kultury.

Jest wielokrotną stypendystką miasta Oświęcim oraz fundacji niemieckich z Düsseldorfu: Hedwig und Robert Samuel Stiftung oraz Friedrich H. J. Schneider Stiftung. Agata Agatowska swoje dzieła prezentowała na 16 wystawach indywidualnych. Brała udział w 65 wystawach zbiorowych między innymi w Polsce, Niemczech, Wielkiej Brytanii, USA i Chinach. W 2016 roku w ramach wystawy jubileuszowej prace artystki prezentowane były w kilku instytucjach kulturalnych Oświęcimia. Jedna z rzeźb stanęła na oświęcimskim Rynku.

Tworzy swe rzeźby (odlewy w różnych materiałach) posługując się dawnymi, szlachetnymi technikami, a zarazem współczesnym (a nawet futurologicznym; jej dzieła nazwano „rzeźbami z przyszłości”) imaginarium.


Katalog 2017 (PDF)