Ludwika Ogorzelec

Ludwika Ogorzelec


Ludwika Ogorzelec urodziła się w Polsce, od 1985 roku żyje w Paryżu. Pracuje, angażuje się, realizuje instalacje i wystawia w całym świecie. Ukończyła studia we wrocławskiej Akademii Sztuk Pięknych w 1983 roku. Niedługo po wyjeździe w 1985 roku do Paryża zaproszona została do pracowni Césara w École Nationale Supérieure des Beaux-Arts. Tam nadal pracowała nad cyklem rzeźb Przyrządy równoważne. Jej aktywność twórcza zaczęła zyskiwać światowe uznanie, również dzięki przychylnej recenzji Michaela Brensona opublikowanej w 1991 roku w dzienniku New York Times. Główny nurt jej pracy – c y k l, jak artystka podkreśla – stanowią bardzo różnorodne realizacje typu site specific uobecniane i w otwartej przestrzeni, i we wnętrzach – Krystalizacja przestrzeni. Intencją autorki jest angażowanie odbiorcy w samo istnienie owych układów przestrzenno-energetycznych. Prace jej autorstwa pokazano w kilkudziesięciu wystawach, brała także udział w wielu sympozjach i programach twórczych, m. in. w Pekinie, Nowym Jorku, wielu miastach w takich krajach, jak: Szwecja, Grecja, Francja, Niemcy, Belgia, Szwajcaria, Austria, Włochy, Szkocja, Hiszpania, Andora, Polska, Liban, Japonia, Kostaryka, Australia, Łotwa, Kanada czy Anglia. W 2013 roku w ramach cyklu Krystalizacja przestrzeni powstały: układ opatrzony podtytułem [patrząc] z góry zrealizowany w Chiostro [Krużganki] San Nicolo w Spoleto, wystawa Laboratorium emocji w Galerii Muzalewska w Poznaniu oraz interwencja w przestrzeń głównej czytelni Biblioteki Uniwersytetu Warszawskiego zatytułowana Napięcia intelektualne.

Ludwika Ogorzelec wykonywała także prace projektowe, głównie na potrzeby teatru tańca, opery, filmu – w Chinach, USA, Francji i Polsce.

W Polsce (w PRL) związana z ruchem opozycji demokratycznej – w roku 2007 Prezydent RP przyznał artystce Krzyż Oficerski Orderu Odrodzenia Polski za działalność w „Solidarności Walczącej” w latach 1980-1989.

Prace jej autorstwa znajdują się w publicznych oraz prywatnych kolekcjach w wielu krajach świata, m. in. w: Muzeum Sztuki w Łodzi, Nowej Przestrzeni Sztuki w Kielcach (upublicznionej kolekcji prywatnej Doroty i Tomasza Tworków), Ogrodach Hallera we Wrocławiu, Aime &Jacqueline Proost Collection w Australii, Griffen Haus Factory w Austrii, Cat-Art Center w Sainte Colombe we Francji, Sloggo Island w Lisekil w Szwecji, Memorial Park w Louisville, Kentucky w USA, Jardin de Grignon w Istre we Francji, Mamidakis Fundation na Krecie w Grecji.


Katalog 2013 (PDF)